Historia Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” sięga 1968 r., kiedy to zapadła decyzja 
o rozpoczęciu jego budowy. Był rok 1968, gdy w warszawskiej Białołęce Dworskiej przy ul. Bohaterów 46/48, z dala od miejskiej wrzawy rozpoczynał działalność Państwowy Dom Rencisty nr 5, przemianowany w 1992 roku na Dom Pomocy Społecznej. W 2003 roku gdy nasz Dom obchodził 35 lecie istnienia, dodano nazwę „Pod Brzozami” i zostało to dopisane do ustawowego nazewnictwa placówki. Odtąd identyfikowani jesteśmy jako Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami". Lokalizacja Domu została wybrana ze względu na warunki mikroklimatyczne, tereny zielone oraz usytuowanie w niskiej, jednorodzinnej zabudowie charakteryzującej się ciszą i spokojem.

Budynek jest dwukondygnacyjny. Wokół budynku znajduje się piękny, częściowo zalesiony ogród, w którym zorganizowano wiele miejsc do wypoczynku. Obecna nazwa placówki jest ściśle związana z jej usytuowaniem – w brzozowym zagajniku, w którym mieszkańcy mogą znaleźć miejsce do wypoczynku. Teren wokół zagospodarowany jest w formie kompleksu leśno – parkowego o łącznej powierzchni 1 ha.

Placówka pozbawiona jest wszelkich barier architektonicznych. Pokoje mieszkalne są jedno i dwuosobowe z małym aneksem umywalkowym. Na każdym korytarzu, do dyspozycji mieszkańców znajdują się łazienki i toalety oraz kuchenki pomocnicze.

Do użytku mieszkańców jest: świetlica, biblioteka, „kącik wypoczynkowy” – znajdujący się w korytarzu. Ponadto w Domu znajduje się: gabinet lekarski - medyczny pomocy doraźnej, zabiegowy, pokój terapii zajęciowej, sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz kaplica.

Placówka spełnia wszystkie standardy w zakresie zapewnienia jej mieszkańcom odpowiednich warunków bytowych jak też w zakresie świadczonych usług opiekuńczych i wspomagających, które wykonywane są przez wykwalifikowaną kadrę.

Dom zapewnia bogatą ofertę usług w zakresie wypoczynku i działalności kulturalnej.
Mieszkańcy mogą korzystać z licznych zajęć aktywizujących. Czas wolny Podopiecznych jest organizowany poprzez różne formy terapii, w tym m. in. arteterapii, muzykoterapię, biblioterapię, logoterapię, kinezyterapię, udział w warsztatach terapii zajęciowej. Mieszkańcy DPS "Pod Brzozami" mają możliwości uczestniczenia z różnych imprez okolicznościowych, wycieczkach, koncertach, prelekcjach, wyjściach do kina i teatru. Pensjonariusze udzielają się w zespole artystycznym, biorą udział w licznych przeglądach i konkursach dla seniorów.