Celem terapii zajęciowej jest zwiększenie zakresu samodzielności i zaradności życiowej poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej, nabywanie nowych umiejętności oraz kontynuowanie dawnych zainteresowań.

Zróżnicowany zakres zajęć daje mieszkańcom możliwość pożytecznego spędzania czasu. Zajęcia stymulują wzajemne kontakty, relaksują i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

Zajęcia dostosowane są do możliwości i umiejętności każdego mieszkańca.

Terapia zajęciowa prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.

 

 

FORMY TERAPII ZAJĘCIOWEJ:

 

- ergoterapia to terapia poprzez pracę i rekreację. Zachęcamy mieszkańców do pracy w ogrodzie, pomocy słabszym mieszkańcom, pracy w kaplicy, dbania o czystość w swoim otoczeniu. Jest to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, rozwijanie kreatywności i odkrywanie w sobie nowych zainteresowań i pasji.

 

  

- arteterapia ( terapia poprzez sztukę). Polega na stosowaniu różnych technik

plastycznych. Jest to: malarstwo (na butelkach, na płótnie, akwarelą,),

haftowanie, szydełkowanie, roboty na drutach, makrama, prace manualne z modeliny i plasteliny, decoupage, filcowanie, korzenioplastyka, ikebana, sztuka teatralna ( przygotowanie przedstawień, skeczy itp.)

 

 

- logoterapia ( indywidualne rozmowy w pokojach mieszkańców).

 

- choreoterapia – terapia tańcem i ruchem. Umożliwia integrację emocji i stanu ducha z ciałem, uwalnia od stresu, Dzięki choreoterapii mieszkańcy bardziej świadomie doświadczają własnego ciała, pokonują jego ograniczenia.

 

Kawiarenka połączona z ludoterapią. Organizowane są pogadanki, prelekcje oraz wspólne rozwiązywanie krzyżówek .Doskonałe miejsce adaptacyjne

do nowej sytuacji.

 

  

- hortiterapia - przebywanie na świeżym powietrzu wśród drzew, zbieranie owoców lasu, spacery, sadzenie roślin, układanie bukietów z kwiatów itp.

 

 

 

  

- wspólna modlitwa. Mieszkańcy Domu mają możliwość codziennie spotykać się na wspólnej modlitwie odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, drogę krzyżowa, nabożeństwo majowe , itp.)

 

Usługi Duszpasterskie

Księża z parafii w Warszawie Płudach, odwiedzają naszą placówkę, świadcząc usługi duszpasterskie m.in. w każdy piątek o godzinie 9.30. . odprawiana jest w naszym Domu Msza święta.

 

 

Spacery.

 

Muzykoterapia, ( czynna i bierna).

Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w zajęciach muzykoterapii. Spotkania mają na celu przede wszystkim aspekt relaksacyjny, niemniej ważnym elementem są również treści merytoryczne.

Zajęcia obejmują słuchanie muzyki na żywo, z odtwarzaczy, a także oglądanie najlepszych filmów muzycznych, musicali i oper oraz przedstawianie wiadomości z Historii Muzyki.

Tematy spotkań mogą uwzględniać życzenia i upodobania Mieszkańców i nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych, rocznicowych oraz społecznych.

Dla bardziej aktywnych uczestników istnieje możliwość brania udziału i występowania w ramach działalności zespołu "Brzozowe Bębenki".

  

Gry planszowe.

Zajęcia z elementami rozrywki. Uczestnicy przede wszystkim mają czerpać przyjemność z zabawy w gry logiczne, niemniej liczy się również aspekt merytoryczny spotkań i niekiedy duch rywalizacji.

  

BIBLIOTERAPIA: Dom Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” posiada własne zbiory literatury o różnorakiej tematyce. Mieszkańcy DPS mają możliwość uczestniczenia w biblioterapii czynnej i biernej.

Osobom słabo widzącym czytają pracownicy i wolontariusze. Dom posiada audiobooki o różnorodnej tematyce, które są wypożyczane do pokoi mieszkańców.

Nasi mieszkańcy mają możliwość korzystania z bibliotek publicznych mieszczących się w pobliżu naszego domu, tj. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 58 ul. Wałuszewska 24 i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 69, ul. Raciborska 20.

 

Czar kina.

Dzięki roletom, w które wyposażona jest świetlica Domu uczestnicy spotkań mogą poczuć się niemal jak w kinie podczas seansu. Filmy wyświetlane są z nowoczesnego rzutnika na ekranie o regulowanej wielkości. W czasie projekcji każda osoba może skorzystać z pomocy personelu.

  

   

FIZJOTERAPIA

Wszyscy mieszkańcy DPS „Pod Brzozami” mają możliwość korzystania z opieki fizjoterapeuty. Mieszkańcy są włączani w proces usprawniania w stopniu adekwatnym do stanu ich zdrowia.

Prowadząc proces usprawniania fizjoterapeuta kieruje się zasadą podmiotowości mieszkańca. Oznacza to, że udział mieszkańca w rehabilitacji jest dobrowolny a mieszkaniec rozumie cele podjętych działań.

W ramach pracy gabinetu rehabilitacyjnego świadczone są następujące formy usprawniania: gimnastyka grupowa (ćwiczenia ogólnousprawniające), gimnastyka przyłóżkowa (ćwiczenia bierne, czynno - bierne, czynne, samowspomagane), fizykoterapia, ćwiczenia w odciążeniu,masaże. Poza tym w okresie wiosenno–letnim mieszkańcy, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich bądź mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się odbywają pod opieką fizjoterapeuty spacery w ogrodzie Domu i poza nim.